Niemiecki przemysłowiec Oskar Schindler, który był właścicielem kilku przedsiębiorstw w Krakowie, zdołał uratować prawie 1200 Żydów przed straszliwym losem w obozach koncentracyjnych. Po pobycie w 1942 roku w getcie krakowskim, Schindler postanowił poświęcić się ratowaniu Żydów. Specjalnie w tym celu wykorzystał swoje powiązania i uzgodnił z wyższymi stopniami SS możliwość zatrudniania Żydów w swojej fabryce. Dziś ekspozycja przedstawia historię jego fabryki.
Współczesny wygląd zamku Wawel ukształtował się pod koniec XVI wieku: wcześniej był wielokrotnie przebudowywany, palony i niszczony przez zdobywców. Jednak okres największego upadku a w niegdyś ruchliwych salach osiadł wiatr. Niemniej jednak budynek był okresowo wykorzystywany do koronacji nowych monarchów i jako miejsce pochówku zmarłych. W latach 1655-1657 zamek był wielokrotnie grabiony, a w 1702 roku został spalony przez wojska szwedzkie.
Pałac ten z" wersalskim " rozmachem zbudował architekt Augustyn Lozzi dla polskiego króla Jana Sobieskiego, który chciał mieć luksusową wiejską rezydencję. Architektura pałacu jest uważana za dobrze zachowany zabytek końca XVII wieku, nawet pomimo tego, że w kolejnych latach wielokrotnie do niego docierały nowe pomieszczenia. Po śmierci króla Pałac Wilanów przeszedł do jego potomków, a potem był w posiadaniu więcej niż jednego szlachetnego rodu.Historyczny budynek.
Od sierpnia do października 1944 r. konspiracyjna Armia Krajowa zorganizowała powstanie przeciwko nazistowskim okupantom. W walkach zginęło około 20 000 polskich żołnierzy, podczas gdy Niemcy stracili kilka czołgów, 3 000 ludzi, a kolejne 12 000 zostało rannych. Dziś wokół tego powstania jest wiele kontrowersji i różnych ocen, ale dla każdego Polaka jest ono szczególnie cenne, dlatego zaraz po zakończeniu wojny dyskutowano o utworzeniu muzeum poświęconego tym wydarzeniom. Niezapomniane miejsce.
Pierwsze budynki przyszłej stolicy Polski zaczęły pojawiać się w XIII wieku. Obecnie obszar ten nazywany jest Starym Miastem i jest najstarszym w Warszawie. To tutaj znajduje się jeden z najbardziej ruchliwych placów w mieście, Plac Zamkowy, obok XVII-wiecznego Zamku Królewskiego, który został zbudowany za panowania Zygmunta III i prawie całkowicie zniszczony podczas okupacji przez nazistowskie Niemcy. Dopiero w latach 70. XX wieku został odrestaurowany z wykorzystaniem starych fotografii i ocalałych elementów fasady.
Budynek wrocławskiego ratusza powstawał przez 250 lat i został ukończony dopiero w połowie XVI wieku. Powodem tego były ciągle zmieniające się potrzeby i wymagania miasta, do których poprzedni projekt budynku nie był dostosowany. Mimo to budynek został ukończony, a w jego wnętrzu mieściły się ważne organizacje państwowe: sąd, biura władz i organizacje handlowe. Tuż przed ratuszem znajduje się wrocławski Rynek, na którym spotyka się 11 ulic miasta jednocześnie.
Pierwszym gotyckim kościołem zbudowanym w Polsce była katedra św. Jana Chrzciciela. Za datę jej powstania przyjmuje się rok 1244, kiedy to na miejscu starego kościoła postanowiono wybudować murowaną świątynię. Katedra św. Jana Chrzciciela widziała wiele: była kilkakrotnie niszczona przez pożar podczas konfliktów zbrojnych.
Dość ciekawą bramę można zobaczyć w Gdańsku: Żuraw lub „Dźwig Bramny” posiadał specjalny mechanizm podnoszący przeznaczony do podnoszenia ciężkich ładunków o wadze do 4 ton. Służył do podnoszenia różnych rzeczy, w tym masztów statków, a maksymalna wysokość podnoszenia wynosiła 27 metrów.
Eksploatacja złóż soli w Polsce trwa od wieków, a od tego czasu metody wydobycia zmieniały się wielokrotnie. Proces rozwoju tego rzemiosła można zobaczyć na własne oczy w Kopalni Soli w Wieliczce. W sztolniach o łącznej długości ponad 200 kilometrów i maksymalnej głębokości 198 metrów w XV wieku otwarto muzeum.